Jak dopasować kołek rozporowy?

Kołek rozporowy jest potrzebny do umieszczenia i ustabilizowania wkrętu w wybranym materiale. Jego działanie jest bardzo proste. W wywierconym otworze umieszcza się korek, a następnie wkręca się wkręt. Należy jednak pamiętać, by wybrać właściwy rodzaj korka, w zależności od określonego przypadku. Zawsze dobieramy go do użytego materiału budowlanego. Nieprawidłowy wybór może skutkować niską wytrzymałością wykonanego zamocowania. (więcej…)

Narzędzia ręczne Jonnesway

Firma Jonnesway powstała w 1983 roku i jest obecna w ponad 3000 punktów sprzedaży na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Chile, Portugalii, Szwecji, Niemczech, Czechach, Słowacji czy w Polsce. Profesjonalne narzędzia ręczne i specjalistyczne trafiają do klientów detalicznych, warsztatów samochodowych, firm z sektora rolniczego czy zakładów przemysłowych. Produkty są bardzo wysokiej jakości i klasy oraz mają atrakcyjne ceny.  (więcej…)

Wiertarka. Akumulatorowa czy zwykła?

Wiertarka jest narzędziem niezbędnym w pracy każdej ekipy budowlanej. Przydaje się także w domu, kiedy na własną rękę chcemy przeprowadzić remont naszego lokum. Gdy chcemy kupić wiertarkę dla siebie okazuje się, że w sklepach dostępnych jest bardzo wiele modeli różnych marek. Do wyboru mamy wiertarki działające dzięki akumulatorom, oraz zwykłe, które potrzebują prądu z gniazdka. Który typ jest lepszy i co warto wybrać? Każda dobra hurtownia elektronarzędzi doradzi nam, jaki model będzie najlepszy dla naszych potrzeb, jednak warto wziąć pod uwagę poniższe argumenty. (więcej…)

Jak dobiera się śruby samochodowe do felg?

Wiele osób zmieniających felgi w swoim samochodzie zastanawia się, w jaki sposób dobrać do nich śruby. Oczywistym jest, że źle wybrane śruby samochodowe mają negatywny wpływ  na bezpieczeństwo pojazdu i jego pasażerów. Zbyt krótkie mogą spowodować nawet odpadnięcie koła, zbyt długie – problemy z jego odkręceniem i ocieraniem się o hamulec ręczny. Poniżej przedstawiamy kilka porad, czym kierować się przy wyborze śrub do felg. (więcej…)

Po co stosuje się podkładki do śrub?

W połączeniach śrubowych, oprócz nakrętek, często stosuje się też podkładki do śrub. Może ona pełnić różne funkcje. Zazwyczaj ma celu odseparowanie nakrętki od materiału łączonego, co zapobiega rozluźnieniu połączenia. Podkładki pełnią również rolę ochronną i zabezpieczają materiał łączony przed uszkodzeniem. Dodatkowo zwiększają one powierzchnię nacisku połączenia na łączony materiał. (więcej…)

Czym są i jak używa się blachowkrętów?

Wkręty występują w ogromnej ilości wariantów. Różną się od siebie chociażby materiałem, z jakiego są zrobione, wytrzymałością, ale także typem zastosowania. Mają różne łby, a do łączenia danego materiału należy dobrze dobrać rodzaj wkrętu. Inne wkręty sprawdzą się lepiej przy łączeniu drewna, a inne przy łączeniu blach. W tym wpisie zajmiemy się blachowkrętami. (więcej…)

Rodzaje wkrętów i ich zastosowanie

Wkręty to najpopularniejszy sposób łączenia materiałów zarówno podczas budowy domów, jak i w konstrukcji mebli, samochodów, zabawek i tysięcy innych przedmiotów użytkowych. Różnorodność zastosowań oznacza też wiele typów tych niewielkich, ale bardzo praktycznych detali.

Podział wkrętów pod względem zastosowania

Wkręty to bardzo bogata gama produktów, o czym można się przekonać w każdym sklepie narzędziowym lub metalowym, który je oferuje. Znane sieci marketów remontowo-budowlanych oferują dziesiątki rodzajów takich detali, a zwykły klient może mieć spory problem z wyborem.

Budowa wkrętu zawsze jest taka sama, bowiem składa się on z nagwintowanej nóżki i główki. Pomimo to jednak wkręty wykonuje się z rozmaitych metali, różnie wykańcza powierzchnię, stosuje inne wymiary gwintów i kształty główek. Podstawową cechą, która pozwala klasyfikować wkręty jest ich przeznaczenie. To podstawowe kryterium wyboru przy zakupie tych detali do konkretnych prac. Standardowo wyróżnia się trzy rodzaje wkrętów.

 • Wkręty do drewna wyróżniają się rzadkim skokiem gwintu oraz jego znaczną głębokością, a w konsekwencji mniejszą grubością rdzenia. Długie wkręty mają gwint tylko na części trzonu, co zmniejsza moment obrotowy niezbędny do wkręcenia i ułatwia dociąganie łączonych elementów.
 • Wkręty do metalu wyróżniają się regularnym, walcowatym trzonem i niższym skokiem gwintu.
 • Wkręty do płyt kartonowo-gipsowych mają ostre zakończenie, a także łeb trąbkowy, który dobrze zagłębia się w płycie, ale nie powoduje jej przebijania. Dodatkowo wkręty tej grupy różnią się skokiem gwintu zależnie od tego, czy są przeznaczone do łączenia z drewnem czy ze stalą.

Inne cechy wkrętów

Podstawowa klasyfikacja wkrętów nie oznacza wcale, że mają one tylko trzy postacie. Różnorodność obejmuje zakończenia – od ostrych, samowkręcalnych modeli po te zakończone na płasko, które wymagają wcześniejszego wykonania otworu. Odmienne są też łby: płaskie, stożkowe, walcowe i talerzykowe. Jedne z nich wystają ponad łączone powierzchnie, inne płasko do nich przylegają. Wśród wystających łbów można też znaleźć sześciokątne.

Inną ważną cechą wkrętów jest nacięcie na łbie. Najpopularniejsze to nacięcia typu Philips (PH) lub Pozidriv (PZ). Poza tym stosuje się też wkręty z nacięciem sześciokątnym oraz gwiazdkowym.

Odkurzacze przemysłowe – urządzenia do zadań specjalnych

Odkurzacz to sprzęt, który zazwyczaj kojarzy nam się z mieszkaniem i cotygodniowym sprzątaniem dywanów. W rzeczywistości te uniwersalne urządzenia mogą usunąć z podłoża znacznie więcej: od kurzu na podłodze, po pył cementowy, a nawet błoto i wodę. Do specjalnych zadań nadają się wyposażone w solidny silnik modele przemysłowe.

Charakterystyka odkurzaczy przemysłowych

Tym, co wyróżnia typowy odkurzacz przemysłowy jest jego wielkość oraz siła ciągu. W przeciwieństwie do urządzeń domowych te budowlane muszą wciągać materiały o większej gęstości i wadze, a często też grubszej strukturze i znacznej wilgotności. Za siłę ssącą i tempo pracy urządzenia odpowiada silnik, którego moc w urządzeniach przemysłowych osiąga wartości 1400-1500 W.

Usunięcie nadmiaru pyłu wymaga też pojemnego worka, który zmieści więcej odpadów niż klasyczne domowe modele. Standardowo ma on pojemność 30-40 l. Trzecią istotną cechą jest konstrukcja – musi być solidna, szczelna i wykonana z odpornych materiałów.

Odkurzacze przemysłowe przeznaczone do specjalnej kategorii śmieci, np. materiałów mokrych, wymagają bardzo dobrych uszczelek, które wyeliminują możliwość kontaktu wilgoci z elementami zasilającymi. Wreszcie ostatni istotny parametr to siła ssąca oraz tempo pracy. To one decydują o możliwościach odkurzacza i jego wydajności. Najlepsze modele są w stanie wciągać kilka tysięcy litrów powietrza na minutę.

Odkurzacze przemysłowe a klasa pyłów

Podstawowym zadaniem odkurzaczy przemysłowych jest usuwanie pyłów. To ważne, ponieważ nieuprzątnięte mogą one trafić do płuc i stanowią poważne zagrożenie dla pracowników. Oczyszczanie pomieszczenia ma na celu stworzenie bardziej przyjaznych warunków pracy. Nasza hurtownia elektronarzędzi oferuje odkurzacze przemysłowe dostosowane do konkretnej klasy pyłów:

 • Klasa L – to pyły o wartościach granicznych >1 mg/m3, spotykane przeważnie w branży drzewnej oraz podczas obróbki tego typu materiałów w trakcie prac remontowo-budowlanych.
 • Klasa M – to pyły o wartościach granicznych >0,1 mg/m3 pochodzące z obróbki betonu, kamienia, tynku lub drewna, należące do grupy najniebezpieczniejszych dla człowieka pyłów mineralnych.
 • Klasa H – to najdrobniejsze i najbardziej szkodliwe pyły o wartościach <0,1 mg/m3, do których zalicza się także azbest.

Odkurzacze przeznaczone do odsysania pyłów klasy H muszą mieć odpowiednie atesty bezpieczeństwa.

Klucze płaskie, oczkowe, torx – niezastąpione narzędzia ręczne

Narzędzia ręczne można znaleźć w każdym domu i warsztacie. Są niezastąpione zarówno dla majsterkowiczów, jak i dla profesjonalistów. Ważną ich kategorią są klucze. Pozwalają na szybkie, sprawne odkręcanie i przykręcanie nakrętek, także w trudno dostępnych miejscach, do których nie sięga dłoń.

Klucze niezastąpione w każdej sytuacji

Grupa narzędzi ręcznych jest bardzo zróżnicowana, a bez względu na rodzaj są one niezbędne w wielu okolicznościach. W tej gamie produktów bogatą kategorię tworzą też klucze, zarówno te ogólnego stosowania, jak i wyspecjalizowane, dopasowane do konkretnych kształtów śrub.

O sile kluczy ręcznych przekonał się już niejeden domorosły majsterkowicz, który próbował odkręcić nakrętkę kranu lub rozmontować półkę. Często nieodkręcane przez wiele lat nakrętki są zasklepione, a poruszenie ich palcami wręcz niemożliwe. Klucze warsztatowe to uniwersalne narzędzia, które nie tylko rozwiążą problem upartych nakrętek, ale też dotrą w każde miejsce pomiędzy rurami czy w zakamarkach półek.

Wśród wielu wyspecjalizowanych narzędzi ręcznych te właśnie można znaleźć w podręcznym wyposażeniu każdego majsterkowicza i profesjonalisty, bez względu na jego profesję. Korzystają z nich właściciele samochodów, stolarze, mechanicy, hydraulicy, monterzy anten satelitarnych i kuchenek gazowych, a nawet rowerzyści.

Rodzaje kluczy warsztatowych

Uniwersalność kluczy warsztatowych nie oznacza, że są one identyczne. Ponieważ zależnie od rodzaju wykonywanej pracy korzysta się z innych rodzajów śrub i nakrętek, również kształty narzędzi oraz ich rozmiary są odmienne. Na rynku znajdziemy m.in. klucze:

 • płaskie,
 • płasko-oczkowe, dodatkowo dzielone na krótkie, długie, półotwarte i z grzechotką,
 • nasadowe,
 • dynamometryczne, do precyzyjnego dokręcania śrub z określoną siłą,
 • z grzechotką, do trudno dostępnych miejsc,
 • rurowe, do prac hydraulicznych,
 • imbusowe, do śrub z otworem zamiast główki,
 • torx, do otworów w kształcie gwiazdki,
 • fajkowe, o charakterystycznym, zagiętym kształcie,
 • hakowe, przeznaczone głównie do rur,
 • nastawne, do odkręcania śrub o różnych rozmiarach,

Do najpowszechniej stosowanych zalicza się klucze płaskie i płasko-oczkowe, natomiast rowerzyści na wyposażeniu posiadają zawsze zestaw imbusów. Najpopularniejsze rozmiary to: 8, 10, 11 oraz 13.

Gwoździarka – praktyczna alternatywa dla młotka

Przybijanie gwoździ tradycyjnym młotkiem to zadanie żmudne, wymagające wprawy i sporego nakładu siły. W warunkach domowych może się z nim zmierzyć każdy majsterkowicz, jednak kiedy pracę wykonuje się zawodowo, z pomocą przychodzi niezawodna gwoździarka pneumatyczna.

Charakterystyka gwoździarek

Podstawowym zadaniem gwoździarki jest szybkie i precyzyjne wbicie gwoździa w wyznaczone miejsce. Dzięki specjalnej konstrukcji i bardzo dużej sile dokonuje ona tego jednym ruchem, po naciśnięciu przycisku i zwolnieniu spustu. To praktyczne narzędzie może być przystosowane do wbijania bardzo długich i grubych gwoździ, wykorzystywanych np. przy łączeniu drewnianych elementów konstrukcji domów i dachów. Atutem wielu modeli gwoździarek jest możliwość regulowania położenia gwoździa. Przy odpowiednim ustawieniu jest on umieszczany w materiale pod określonym kątem lub na wskazanej głębokości. Łączniki do gwoździarek często mają specjalne wykończenie powierzchni, dzięki któremu znacznie łatwiej i szybciej wchodzą w materiał. Są one też mocowane w specjalnej taśmie umieszczanej w magazynku urządzenia. Szybkość strzałów gwoździarek pozwala im wbić nawet kilka sztuk gwoździ na sekundę.

Gwoździarki pneumatyczne i pozostałe

Jak w większości kategorii urządzeń, tak i tutaj można wyróżnić kilka typów gwoździarek. Poza parametrami wbijanych gwoździ różnią się one sposobem zasilania. W praktyce wyróżnia się:

Do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się modele pneumatyczne, które współpracują z odpowiednio dobranym kompresorem. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość stosowania w dowolnym miejscu, nawet z dala od urządzeń elektrycznych. Są też łatwe w transporcie, a ich minimalne ciśnienie robocze wynosi 4-5 Ba, co oznacza dużą siłę uderzenia bijaka. Najbardziej ekologiczne natomiast są gwoździarki akumulatorowe.

Istotnym elementem tych elektronarzędzi jest system spustowy. Gwoździarka to urządzenie, które niewłaściwie wykonane i użytkowane stwarza wysokie zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest właściwe zabezpieczenie, które uniemożliwi przypadkowe wystrzelenie gwoździa. Dostępne na rynku modele mogą mieć system spustowy, który gwarantuje precyzję oraz dotykowy – zapewniający szybkość wykonania pracy.