Jakie artykuły wykorzystuje się do łączenia różnych elementów i materiałów?

złączne i ich funkcje

Artykuły złączne mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, motoryzacji oraz budownictwie. Ich podstawową funkcją jest łączenie części maszyn, sprzętów i rozmaitych urządzeń. Powinny być przede wszystkim precyzyjnie wykonane, solidne oraz wysoce wytrzymałe. Na rynku jest ogromna ilość artykułów złącznych, które należy dopasować do konstrukcji urządzenia lub maszyny oraz wybierać pod względem funkcji, które mają pełnić. W zależności od przeznaczenia mogą być wykonywane z miedzi, aluminium lub różnych typów stali.

Czym są artykuły złączne?

Artykułami złącznymi nazywa się wszystkie drobne elementy, które służą do łączenia – maszyn, urządzeń, sprzętów i wszelkich wyrobów branży budowlanej, przemysłowej czy motoryzacyjnej. Są to produkty szeroko używane, dlatego bardzo często nabywa się je w ilościach hurtowych. Podstawowe elementy złączne to kołki, nakrętki, śruby, opaski, nity, podkładki, pręty, wkręty czy zawleczki. Wszystkie występują w rozmaitych rozmiarach oraz kształtach. Mogą być stosowane do drewna, metalu oraz innych materiałów. Dzieli się je na dwie podstawowe grupy – z połączeniami rozłącznymi oraz nierozłącznymi. Te pierwsze można wiele razy montować i demontować jak na przykład śruby i podkładki. Wszystkie te produkty są poddawane standaryzacji rozmiarów i kształtów na skalę kraju lub kontynentu. To nie tylko pozytywnie wpływa na środowisko, ale ułatwia wymianę handlową i poprawia produktywność.  

Gdzie mają zastosowanie artykuły złączne?

Artykuły złączne wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle i budownictwie, ale również w rzemiośle. Są również powszechnie używane w zakładach mechanicznych, stolarniach, fabrykach. Każdy z nas używał ich wielokrotnie w swoim domu – przy wymianie stolarki drzwiowej czy okiennej lub montażu mebli. Część artykułów złącznych pełni funkcje ochronne jak na przykład podkładki. Te wykonane z materiałów nierdzewnych, można bez problemu używać w miejscach narażonych na wilgoć.