Rola i znaczenie układów pneumatycznych w przemyśle i nie tylko

Układ pneumatyczny

Najogólniej rzecz ujmując mianem pneumatyki określa się jeden z działów automatyki mechanicznej. Nauka ta zajmuje się przede wszystkim konstruowaniem i wykorzystywaniem urządzeń sterowanych sprężonym powietrzem. Obecnie, zauważyć można wzrost znaczenia urządzeń pneumatycznych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że pozwalają one na zoptymalizowanie czasu wykonywania prac oraz są przyjazne środowisku naturalnemu. Jakie są najpopularniejsze urządzenia pneumatyczne? Na to pytanie postaraliśmy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do uważnej lektury.

Układy pneumatyczne – co warto o nich wiedzieć?

Czynnikiem roboczym, odpowiadającym za prawidłowe funkcjonowanie układów pneumatycznych, jest sprężone powietrze. Za jego produkcję odpowiedzialne są sprężarki lub kompresory, które najczęściej zasilane są energią elektryczną. Należy zaznaczyć, że niezbędne dla prawidłowego działania urządzeń pneumatycznych, są zawory rozdzielające. To właśnie dzięki nim, możliwe jest odpowiednie kierowanie ruchami powietrza.

Pneumatyka – nieoceniona dla prawidłowego funkcjonowania przemysłu

Warto wiedzieć, że z urządzeń pneumatycznych korzysta się obecnie w większości zakładów  produkcyjnych, ale nie tylko. Sprężarki, ubijarki czy klucze pneumatyczne wykorzystywane są w codziennym życiu i pozwalają na łatwiejsze wykonywanie pracy oraz skracają czas realizacji zleceń. Pneumatyka znalazła również zastosowanie podczas konstrukcji mebli. W nowoczesnych szafkach klasyczne zawiasy zastępuje się specjalnymi układami pneumatycznymi, które pozwalają na lżejsze otwieranie drzwiczek, oraz ich zamykanie – bez efektu trzaskania.

Przykładowe narzędzia pneumatyczne

Jak już wcześniej wspomniano, pneumatyka to nauka zajmująca się konstrukcją narzędzi. Do najpopularniejszych narzędzi pneumatycznych zaliczamy:

  • klucze – klucze pneumatyczne znajdują szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej. Dzięki nim wymiana koła nie stanowi żadnego, nawet najmniejszego problemu;
  • szlifierka pneumatyczna – nieoceniona podczas wygładzania powierzchni. Wykorzystywana zarówno w lakiernictwie, zakładach blacharskich, jak i branży drzewnej;
  • kompresor – najpopularniejsze urządzenie penumatyczne. Jego zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu i – zarazem – nadanie mu tzw. energii kinetycznej.