Czym różnią się wkręty do drewna od tych przeznaczonych do metalu?

Pneumatyka

Wkręty zaliczają się do grupy narzędzi, znajdujących szerokie zastosowanie podczas łączenia ze sobą różnorodnych elementów. Wykorzystuje się je zarówno podczas produkcji mebli, łączenia blach, jak również innych przedmiotów o charakterze użytkowym. W tym artykule omówimy właściwości wkrętów do drewna i wkrętów do metalu oraz postaramy się wskazać różnice w ich budowie i zastosowaniu. Zachęcamy do uważnej lektury.

Wkręty do drewna

Najogólniej rzecz ujmując, wkręty do drewna uważane są za jedne z najpopularniejszych elementów złącznych. Charakterystyczny, dla tego typu produktów, jest rzadki skok gwintu i jego duża głębokość, a co za tym idzie – mniejsza grubość rdzenia. Najchętniej wybierane przez klientów są wkręty do drewna samonawieracjące. Nie ma się zresztą co dziwić, zwłaszcza jeżeli wziąć pod uwagę, że dzięki zastosowaniu specjalnego szpica, nie wymagają wykonania żadnych szczególnych prac przygotowawczych. Na rynku znaleźć można szeroki wybór gwintów do drewna. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą m.in. materiałem wykorzystanym do ich produkcji czy długością.

Wkręty do metalu

Do cech charakterystycznych wkrętów do metalu zaliczyć należy regularny, walcowaty trzon oraz posiadający niższy skok – gwint. Najpopularniejszymi wkrętami do metalu są blachowkręty które, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są do łącznia elementów z blachą. Najczęściej posiadają one średnicę 7 mm. Warto również zaznaczyć, że tego typu produkty wykonywane są w najwyższej jakości stali konstrukcyjnej, dzięki czemu odznaczają się one dużą trwałością i twardością.

Wkręty do drewna a do metalu – różnice

Wkręty do drewna różnią się znacząco od metalowych. Do podstawowych różnic zaliczyć należy materiał wykorzystany do ich produkcji. Te pierwsze wykonywane są najczęściej ze stali zwykłej lub ocynkowanej, drugie – stali konstrukcyjnej. Obydwa produkty różnią się pomiędzy sobą również zakończeniem. Wkręty do metalu posiadają niższy skok gwintu, niż wkręty do drewna i dodatkowo ich gwint charakteryzuje się mniejszą głębokością.