Dlaczego warto zastąpić tradycyjny młotek gwoździarką?

gwoździe

Przybijanie gwoździ tradycyjnym młotkiem to zadanie żmudne, wymagające wprawy i sporego nakładu siły. W warunkach domowych może się z nim zmierzyć każdy majsterkowicz, jednak kiedy pracę wykonuje się zawodowo, z pomocą przychodzi niezawodna gwoździarka pneumatyczna.

Charakterystyka gwoździarek

Podstawowym zadaniem gwoździarki jest szybkie i precyzyjne wbicie gwoździa w wyznaczone miejsce. Dzięki specjalnej konstrukcji i bardzo dużej sile dokonuje ona tego jednym ruchem, po naciśnięciu przycisku i zwolnieniu spustu. To praktyczne narzędzie może być przystosowane do wbijania bardzo długich i grubych gwoździ, wykorzystywanych np. przy łączeniu drewnianych elementów konstrukcji domów i dachów. Atutem wielu modeli gwoździarek jest możliwość regulowania położenia gwoździa. Przy odpowiednim ustawieniu jest on umieszczany w materiale pod określonym kątem lub na wskazanej głębokości. Łączniki do gwoździarek często mają specjalne wykończenie powierzchni, dzięki któremu znacznie łatwiej i szybciej wchodzą w materiał. Są one też mocowane w specjalnej taśmie umieszczanej w magazynku urządzenia. Szybkość strzałów gwoździarek pozwala im wbić nawet kilka sztuk gwoździ na sekundę.

Gwoździarki pneumatyczne i pozostałe

Jak w większości kategorii urządzeń, tak i tutaj można wyróżnić kilka typów gwoździarek. Poza parametrami wbijanych gwoździ różnią się one sposobem zasilania. W praktyce wyróżnia się:

Do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się modele pneumatyczne, które współpracują z odpowiednio dobranym kompresorem. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość stosowania w dowolnym miejscu, nawet z dala od urządzeń elektrycznych. Są też łatwe w transporcie, a ich minimalne ciśnienie robocze wynosi 4-5 Ba, co oznacza dużą siłę uderzenia bijaka. Najbardziej ekologiczne natomiast są gwoździarki akumulatorowe.

Istotnym elementem tych elektronarzędzi jest system spustowy. Gwoździarka to urządzenie, które niewłaściwie wykonane i użytkowane stwarza wysokie zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest właściwe zabezpieczenie, które uniemożliwi przypadkowe wystrzelenie gwoździa. Dostępne na rynku modele mogą mieć system spustowy, który gwarantuje precyzję oraz dotykowy – zapewniający szybkość wykonania pracy.