Jak prawidłowo mierzyć wkręty?

wkręty

Wkręty znalazły szerokie zastosowanie w pracach montażowych, podczas łączenia elementów drewnianych i drewnopodobnych. Tego typu produkty mogą być także wykorzystywane do bezpośredniego łączenia drewna z innymi elementami jak np. zawiasami czy kątownikami. Aby jednak wkręty dobrze pełniły swoją funkcję, powinny zostać wcześniej odpowiednio wymierzone. Podpowiadamy, jak prawidłowo mierzyć wkręty.

Metody mierzenia wkrętów

Aby dokładnie wymierzyć wkręt, należy wziąć pod uwagę jego najważniejsze parametry, tj.:

  • średnicę – pomiarom należy poddać zewnętrzną część gwintu. Nieoceniona w tym przypadku okaże się suwmiarka, ponieważ pozwala osiągnąć odczyt z dokładnością do 0,1 mm;
  • długość – mierzenie długości wkręta należy rozpocząć od znajdującego się na nim stożka, bez uwzględnienia części nagwintowanej. W przypadku wkrętów wyposażonych w łeb płaski długością jest wartość samego trzpienia;
  • skok gwintu – mianem skoku gwintu określa się odległość między kolejnymi zwojami. Do mierzenia można wykorzystać suwmiarkę. Przy jej pomocy należy zmierzyć wartość wyznaczaną przez 10 gwintów, a następnie podzielić otrzymany wynik przez 10.

Przyrządy do pomiaru wkrętów

Nieoceniona, podczas prawidłowego mierzenia wkrętów, okazuje się suwmiarka. To praktyczne urządzenie składa się z: prowadnicy, przesuwnego suwaka (w jego obręb wchodzą szczęki i wysuwka głębokościomierza) oraz narzędzia odczytowego. Obecnie wyróżnia się trzy główne rodzaje suwmiarek, tj. suwmiarki analogowe, czujnikowe i cyfrowe. W zależności od modelu mogą być one wyskalowane w centymetrach lub calach. Suwmiarki cenione są przede wszystkim przez wzgląd na precyzję wykonywanych pomiarów (najczęściej pozwalają one osiągnąć odczyt z dokładnością 0.1mm)  i prostą obsługę. W standardowych modelach zakres pomiaru wynosi 0-150 mm.