Jakie blachowkręty wybrać?

wkręcanie blachowkrętów

Dekarstwo, budownictwo czy motoryzacja – w każdej z tych branż używa się blachowkrętów. Pozwalają uzyskać stabilne połączenie elementów metalowych. Czym kierować się podczas wyboru konkretnego typu blachowkrętu? Podpowiadamy.

Zastosowanie blachowkrętów

Cechą charakterystyczną blachowkrętów jest walcowy trzon o stałej średnicy. Z powodzeniem stosowane są do blach o grubości do 0,5 mm. Wykorzystuje się je do m.in. wykonywania pokrycia dachowego, ogrodzeń, montowania elementów tapicerki czy produkcji mebli.

Podczas wyboru blachowkrętów trzeba uwzględnić ich przeznaczenie. Umożliwia to dobór wkrętu o odpowiednich parametrach. Należy wziąć pod uwagę, na jakie warunki będzie narażona konstrukcja. Jeśli na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych – warto sięgnąć po odporne na korozję blachowkręty ocynkowane lub ze stali nierdzewnej.

Blachowkręty dostępne są w szerokim zakresie średnic trzonu i długości gwintu. Trzeba określić, na jaką głębokość muszą być wkręcone, by uzyskać stabilne połączenie – końcówka nie powinna przebijać materiału. Długość wkrętu zależy od grubości blachy, a średnica trzonu – od tego, jak mocne połączenie jest potrzebne, w tym na jakie obciążenia będzie narażona konstrukcja.

Jakie blachowkręty wyróżniamy?

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów blachowkrętów. Można podzielić je ze względu na m.in. kształt łba. Stożkowy umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni, z kolei talerzykowy gwarantuje lepszy docisk. Najbardziej uniwersalne są jednak blachowkręty z łbem sześciokątnym.

Z wieloma korzyściami wiąże się wybór blachowkrętu samowiercącego. Nie wymagają wcześniejszego nawiercenia otworu – można bezpośrednio wprowadzić je w materiał. Prócz tego warte rozważenia są wkręty samogwintujące – podczas wkręcania same formują gwint w otworze.