Jakie narzędzia wykorzystywane są w spawalnictwie?

narzędzia spawalnicze

Spawanie wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Do realizacji tego procesu niezbędne są także pewne akcesoria. Podstawowe narzędzia powinny znajdować się pod ręką spawacza. Dzięki temu praca przebiega szybciej i sprawniej. Zasadnicze znaczenie ma odzież ochronna, zaciski uziemiające, szlifierka kątowa, szczypce spawalnicze i wiele innych. Dowiedz się, jakie podstawowe narzędzia wykorzystuje się w spawalnictwie.

Podstawowe ręczne narzędzia spawalnicze

Zaciski kątowe pomagają przeprowadzić spawanie w sposób bezpieczny i efektywny. W przypadku, gdy któryś fragment ulegnie przesunięciu w czasie tworzenia spoiny, spawacz straci dużo czasu na wyrównywanie, a także szlifowanie metalu. Natomiast zaciski uziemiające zabezpieczą przed porażeniem prądem i skokami napięcia elektrycznego. Takie produkty wytworzone są z miedzi. Ważne jest to, żeby przez cały czas miały kontakt z obrabianą rzeczą.

Bardzo przydatnym narzędziem wykorzystywanym w procesie spawania są szczypce spawalnicze. Są to narzędzia ręczne, które umożliwiają przecinanie drutu spawalniczego. Produkt ma także zastosowanie do usunięcia tworzących się rozprysków z dyszy pistoletu do spawania.

Co warto wiedzieć na temat elektrod?

Niezbędnym wyposażeniem spawacza są elektrody. Używane są w zależności od spawanego tworzywa. Migomat wymaga drutu o różnej grubości do konkretnych zadań.

Odzież ochronna 

Każdy spawacz podczas pracy musi mieć na sobie odzież ochronną. Iskry, które tworzą się podczas spawania, mogą być bardzo niebezpieczne. Odzież ochronna zabezpieczy spawacza przed oparzeniami. Przyłbica, fartuch, a także rękawice spawalnicze to obok zacisków do spawania i aparatu, jego najważniejszy osprzęt. Najlepszą opcją jest tutaj odzież skórzana.