Jakie klucze powinny znaleźć się w zestawie każdego majsterkowicza?

Klucze imbusowe

Zestaw porządnych kluczy to absolutny „must-have” w każdym warsztacie – zarówno przydomowym, jak i profesjonalnym. Dzięki nim, możliwe jest szybkie i sprawne dokręcenie, przykręcenie lub odkręcenie śrub. Obecnie, największą popularnością cieszą się klucze imbusowe, oczkowe i płaskie. Czym się charakteryzują i jakie jest ich zastosowanie? Na te pytania postaraliśmy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zachęcamy do uważnej lektury!

Klucze imbusowe

Do cech charakterystycznych kluczy imbusowych, zaliczyć należy ich specyficzny, sześciokątny przekrój oraz, przypominający literę „L”, kształt. Tego typu narzędzi używa się przede wszystkim do do wkręcania lub wykręcania śrub, posiadających łeb z sześciokątnym otworem. Klucze imbusowe znajdują szerokie zastosowanie w pracy z niewielkimi elementami, wszędzie tam, gdzie istotną rolę odgrywa precyzja. Ich największą zaletą jest to, że można ich używać z powodzeniem w przypadku śrub, które nie posiadają tzw. łba oraz w miejscach, gdzie średnica łba, nieróżni się znacząco od średnicy gwintu.

Klucze płaskie

Jedno z najpopularniejszych narzędzi, wykorzystywanych do przykręcania lub odkręcania śrub i nakrętek o sześciokątnych łbach. Nieoceniony podczas wykonywania drobnych napraw i remontów. Dostępny w dwóch klasyfikacjach – metrycznej i calowej. Do grupy kluczy płaskich zaliczamy:

  • klucze płaskie wygięte,
  • klucze płasko-oczkowe,
  • klucze płasko-oczkowe z grzechotką.

Klucze oczkowe

Najogólniej rzecz ujmując, mianem kluczy oczkowych określamy jeden z rodzajów kluczy płaskich, wykorzystywany do odkręcania i przykręcania różnego rodzaju śrub lub nakrętek. Ponieważ całkowicie obejmują śrubę, to doskonale chronią jej powierzchnię przed ścieraniem i w konsekwencji – wyrobieniem się. Warto również wiedzieć, że klucze oczkowe uważane są za wygodniejsze w użyciu, niż klasyczne klucze płaskie. Dzieje się tak przede wszystkim przez wzgląd na większą powierzchnię styczną, która uniemożliwia ześlizgiwanie się narzędzia.