Jakie są rodzaje nakrętek do śrub?

Nakrętki do śrub

Nakrętki do śrub mogą wydawać się małym i łatwym do przeoczenia elementem. Tymczasem bez nich nie uzyskamy trwałego zespolenia elementów. Różnorodność zastosowań sprawiła, że można być zaskoczonym bogactwem wyboru wśród nakrętek do śrub.

Nakrętki do śrub a trwałość zespolenia

Podstawową rolę w tworzeniu mocowań i trwałych łączeń odgrywają śruby i podkładki. Jednak tak utworzone zespolenie może z czasem stracić stabilność, zwłaszcza gdy konstrukcja narażona jest na drgania lub naprężenia osłabiające właściwości zespolenia czy złączonych materiałów. W celu uniknięcia podobnych sytuacji zespolenie powinno być zabezpieczone nakrętką.

Charakterystyczną cechą nakrętek do śrub jest forma pierścienia. Natomiast jej wnętrzu nadaje się postać gwintu z nacięciami na całej długości. Dzięki tym żłobieniom nakrętkę można trwale zakręcić na śrubie bez ryzyka jej zsunięcia się. Tym samym zaciśnięta nakrętka unieruchamia śrubę, zapewniając nierozerwalność zespolenia.

Nakrętkę mocuje się na wolnym trzonie śruby, a zatem ich rozmiary muszą być dopasowane. Ponadto podczas dobierania nakrętki należy kierować się specyfikacją produktu, ale też normą oraz typem materiału, z którego została wykonana.

Rodzaje śrub do nakrętek i ich zastosowanie

Wykorzystywanie nakrętek w tak wielu dziedzinach sprawia, że muszą sprostać rozmaitym oczekiwaniem. Stosuje się je w budownictwie, przemyśle maszynowym, samochodowym oraz meblarskich, także wszędzie tam, gdzie zależy nam stabilnym zespoleniu lub umocowaniu. Z tego względu ich wybór jest tak urozmaicony. Wśród nakrętek do śrub zajedziemy następujące rodzaje różniące się formą oraz zastosowaniem:

  • sześciokątne – popularny typ o wszechstronnej użyteczności, ich montaż nie wymaga stosowania specjalistycznych kluczy;
  • motylkowe – popularne w montażach ręcznych, których prowadzenie ułatwiają charakterystycznie wystające skrzydełka;
  • kołpakowe – stosowane, gdy zależy nam na walorach wizualnych mocowania, wykorzystujemy je w branży motoryzacyjnej, np. do skręcania kół, łożysk itp.;
  • oczkowe – posiadają charakterystyczne oczko mogące pełnić funkcję uchwytu, znajdują zastosowanie w mocowaniu lin zabezpieczających ładunek umieszczony na naczepach czy lawetach.

Wymienione typy nakrętek mogą być używane w połączeniu ze zwykłymi śrubami oraz ze śrubami calowymi

Nakrętki do śrub mogą się też różnić materiałem, z którego zostały wykonane. Przeważnie jest to wysokiej jakości stal pokryta preparatami zabezpieczającymi przed korozją. Jednak do zespoleń funkcjonujących w warunkach szczególnie trudnych przygotowywane są nakrętki ze stali nierdzewnej.