Charakterystyka odkurzaczy przeznaczonych do stosowania w obiektach przemysłowych

Odkurzacze przemysłowe

Odkurzacz to sprzęt, który zazwyczaj kojarzy nam się z mieszkaniem i cotygodniowym sprzątaniem dywanów. W rzeczywistości te uniwersalne urządzenia mogą usunąć z podłoża znacznie więcej: od kurzu na podłodze, po pył cementowy, a nawet błoto i wodę. Do specjalnych zadań nadają się wyposażone w solidny silnik modele przemysłowe.

Charakterystyka odkurzaczy przemysłowych

Tym, co wyróżnia typowy odkurzacz przemysłowy jest jego wielkość oraz siła ciągu. W przeciwieństwie do urządzeń domowych te budowlane muszą wciągać materiały o większej gęstości i wadze, a często też grubszej strukturze i znacznej wilgotności. Za siłę ssącą i tempo pracy urządzenia odpowiada silnik, którego moc w urządzeniach przemysłowych osiąga wartości 1400-1500 W.

Usunięcie nadmiaru pyłu wymaga też pojemnego worka, który zmieści więcej odpadów niż klasyczne domowe modele. Standardowo ma on pojemność 30-40 l. Trzecią istotną cechą jest konstrukcja – musi być solidna, szczelna i wykonana z odpornych materiałów.

Odkurzacze przemysłowe przeznaczone do specjalnej kategorii śmieci, np. materiałów mokrych, wymagają bardzo dobrych uszczelek, które wyeliminują możliwość kontaktu wilgoci z elementami zasilającymi. Wreszcie ostatni istotny parametr to siła ssąca oraz tempo pracy. To one decydują o możliwościach odkurzacza i jego wydajności. Najlepsze modele są w stanie wciągać kilka tysięcy litrów powietrza na minutę.

Odkurzacze przemysłowe a klasa pyłów

Podstawowym zadaniem odkurzaczy przemysłowych jest usuwanie pyłów. To ważne, ponieważ nieuprzątnięte mogą one trafić do płuc i stanowią poważne zagrożenie dla pracowników. Oczyszczanie pomieszczenia ma na celu stworzenie bardziej przyjaznych warunków pracy. Nasza hurtownia elektronarzędzi oferuje odkurzacze przemysłowe dostosowane do konkretnej klasy pyłów:

  • Klasa L – to pyły o wartościach granicznych >1 mg/m3, spotykane przeważnie w branży drzewnej oraz podczas obróbki tego typu materiałów w trakcie prac remontowo-budowlanych.
  • Klasa M – to pyły o wartościach granicznych >0,1 mg/m3 pochodzące z obróbki betonu, kamienia, tynku lub drewna, należące do grupy najniebezpieczniejszych dla człowieka pyłów mineralnych.
  • Klasa H – to najdrobniejsze i najbardziej szkodliwe pyły o wartościach <0,1 mg/m3, do których zalicza się także azbest.

Odkurzacze przeznaczone do odsysania pyłów klasy H muszą mieć odpowiednie atesty bezpieczeństwa.