Podział śrub ze względu na kształt łba

różne śruby

Śruby różnią się od siebie nie tylko rozmiarami – można podzielić je także, jako kryterium biorąc pod uwagę kształt łba. Co ważne, w zależności od tego parametru śruby są wykorzystywane w różnych celach. W artykule przedstawiamy kilka rodzajów śrub.

Jakie śruby zapewniają najmocniejsze połączenie?

Jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań są śruby z łbem sześciokątnym. Wykorzystuje się je przede wszystkim w konstrukcjach narażonych na szczególnie duże obciążenia. Nie bez przyczyny – gwarantują niezwykle wytrzymałe i trwałe połączenie elementów wykonanych z różnych materiałów. Obecność aż 6 płaszczyzn przekłada się bowiem na równomierne rozłożenie sił na całą powierzchnię śruby.

Mocne połączenie dają również śruby z łbem walcowym. Ich zaletą jest stosunkowa łatwość montażu i demontażu. Dlatego też stosuje się je powszechnie w urządzeniach i maszynach przemysłowych, które mogą wymagać rozkręcania przy pracach konserwacyjnych.

Zastosowanie śrub z łbem stożkowym

Produkcja mebli, branża motoryzacyjna – to w nich szerokie zastosowanie znajdują śruby z łbem stożkowym. Ich cechą charakterystyczną jest to, że zamontowane mogą w całości kryć się w łączonych elementach, co zapewnia doskonały wizualnie efekt. Dlatego też używa się ich wszędzie tam, gdzie liczy się estetyka.

Inne rodzaje śrub to także:

  • śruby z łbem grzybkowym – zapewniają solidne mocowanie, często używane do łączenia elementów z drewna,
  • śruby skrzydełkowe i motylkowe – bardzo łatwe w montażu i demontażu, można zainstalować je ręcznie, używane w urządzeniach często rozkręcanych,
  • śruby z łbem młoteczkowym – cechują się wysoką odpornością na naprężenia i drgania,
  • śruby oczkowe – używane do tworzenia połączeń z linami i kablami, przydatne podczas holowania, przenoszenia elementów o niedużej wadze, mocowania lin.