Wiertarka. Akumulatorowa czy zwykła?

Wiertarka

Wiertarka jest narzędziem niezbędnym w pracy każdej ekipy budowlanej. Przydaje się także w domu, kiedy na własną rękę chcemy przeprowadzić remont naszego lokum. Gdy chcemy kupić wiertarkę dla siebie okazuje się, że w sklepach dostępnych jest bardzo wiele modeli różnych marek. Do wyboru mamy wiertarki działające dzięki akumulatorom, oraz zwykłe, które potrzebują prądu z gniazdka. Który typ jest lepszy i co warto wybrać? Każda dobra hurtownia elektronarzędzi doradzi nam, jaki model będzie najlepszy dla naszych potrzeb, jednak warto wziąć pod uwagę poniższe argumenty.

Wiertarka akumulatorowa

Wiertarki akumulatorowej używa się wygodniej niż zwykłej. Przede wszystkim nie jesteśmy ograniczeni długością przewodu, możemy więc skręcać różne rzeczy nawet na odległym od domu (i gniazdek elektrycznych) końcu posesji. Wiertarką dowolnie możemy obracać, nie musimy martwić się, że w pracy będzie przeszkadzał zwisający z niej kabel. Wiertarki akumulatorowe są zazwyczaj lżejsze niż zwykłe, dzięki czemu ręce mniej się męczą. Są też o wiele cichsze. Praca z nią nie jest więc tak uciążliwa, jak ze zwykłą wiertarką. Ma jednak również pewne minusy. Akumulatory rozładowują się i potrzeba czasu, by naładowały się ponownie. Jeśli wiertarka ma być używana bez większych przerw, do kosztów zakupu należy doliczyć dodatkową parę akumulatorów, które będą ładowały się zamiennie.

Zwykła wiertarka

Zasięg zwykłej wiertarki ogranicza długość kabla. To jej podstawowy minus. Zwykła wiertarka jest zazwyczaj cięższa niż ta a akumulatory, jednak jest od niej o wiele mocniejsza. Do wiercenia w bardzo twardych materiałach w zasadzie da się używać tylko zwykłych wiertarek. Ponieważ może pracować bardzo głośno, przy jej używaniu zaleca się zakładanie słuchawek ochronnych. Wiertarka może jednak pracować wiele godzin bez przerwy, nie musimy marnować czasu na ładowanie akumulatorów. Jej koleją zaletą jest to, że w razie potrzeby, po dłuższym czasie nieużywania, po prostu wyciągamy ją z szafki i możemy zacząć pracę. Szukając wiertarki dla siebie warto więc zastanowić się, jak często i w jakich miejscach będziemy jej używać.