Czym powinny charakteryzować się dobre artykuły złączne?

artykuły złączne

Elementy złączne to bardzo szeroka kategoria. Obejmuje detale, które służą łączeniu dwóch części materiałów. W budownictwie, technice i mechanice zalicza się do nich przede wszystkim: gwoździe, śruby i wkręty, ale są tam również agrafki, szpilki czy opaski zaciskowe. Detale te mają określoną wytrzymałość.

Złącze – niekoniecznie najsłabsze ogniwo

Popularne powiedzenie mówi, że łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. W przypadku konstrukcji budowlanych i technicznych mogą nim być właśnie złącza. W rzeczywistości nie jest to tak częste, jak mogłoby się wydawać.

Wiele osób z pewnością nieraz spotkało się z sytuacją, w której przedmiot rozpadał się na kawałki, a złącze pozostawało nietknięte. Dzieje się tak dlatego, że elementy złączne mają swoją własną wytrzymałość, która może różnić się od parametrów materiału.  To cecha niezwykle istotna podczas dobierania śrub i wkrętów do potrzeb konkretnej konstrukcji. Niewłaściwie dopasowane złączki będą miały skłonność do rozdzielania się i jednocześnie zakłócą stabilność konstrukcji lub spójność urządzenia. Nasza hurtownia artykułów złącznych oferuje produkty o różnym wskaźniku wytrzymałości, które sprawdzą się w łączeniu zarówno masywnych budowli, jak i drobnych przedmiotów.

Parametry wytrzymałościowe artykułów złącznych

Parametry wytrzymałościowe elementu złącznego decydują o tym, jakie obciążenia w określonym czasie wytrzyma dana konstrukcja. To od nich zależy, czy przewidywane normy zostaną spełnione, a złącze wytrzyma tak długo, jak przewidział producent. Stąd konieczność przeprowadzania specjalistycznych badań laboratoryjnych, które pozwalają ocenić jakość konkretnych produktów oraz ich zachowanie w określonych warunkach.

Czynniki, które decydują o wytrzymałości detalu, to między innymi:

  • materiał, z którego wykonano element złączny,
  • konstrukcja gwintu,

Wpływają one na wartość takich parametrów jak siła zrywająca i granica plastyczności. Łącznik nie może się złamać lub odkształcić pod wpływem przewidywanych obciążeń. W laboratoriach sprawdzana jest między innymi wytrzymałość na rozciąganie, twardość i udarność. Właściwości mechaniczne śrub określają normy DIN.