Czym są i jak używa się blachowkrętów?
Wkręty występują w ogromnej ilości wariantów. Różną się od siebie chociażby materiałem, z jakiego są zrobione, wytrzymałością, ale także typem zastosowania. Mają różne łby, a do łączenia danego materiału należy dobrze dobrać rodzaj wkrętu. Inne wkręty sprawdzą się lepiej przy łączeniu drewna, a inne przy łączeniu blach. W tym wpisie zajmiemy się blachowkrętami.
Gdzie się używa blachowkrętów?
Blachowkrętów, jak sama nazwa wskazuje, używa się do mocowania blachy. Są niezastąpione wszędzie tam, gdzie blacha mocowana jest do części, na której nie występują znaczne obciążenia. Blachowkręty są więc bardzo popularne nie tylko w wyposażeniu wnętrz, ale również w motoryzacji czy tapicerce, oraz wielu innych gałęziach przemysłu i życia codziennego. Zazwyczaj blachowkręt o średnicy kilku milimetrów ma za zadanie mocowanie blachy nie grubszej niż 0,5mm. Dobre blachowkręty są na ogół mocniejsze i twardsze niż np. wkręty do drewna. Mają również dość charakterystyczny kształt, który nadaje im stała średnica (w przypadku wkrętów do drewna często zmniejsza się ona w stronę końca).
Jak wygląda łączenie blachowkrętami?
Łączenie rozpoczyna się od nawiercenia w blasze otworu nieco mniejszego niż średnica blachowkrętu. Następnym krokiem jest wprowadzenie ostrej końcówki blachowkrętu do otworu. Wkręcanie go powoduje, że na krawędzi otworu powstają wyżłobienia, które współpracują z gwintem danego blachowkrętu. Połączenie, jak można się łatwo domyślić, jest dzięki temu mocniejsze. Blachowkręty są niezwykle wygodne w pracy z nimi, do tego pozwalają na szybki montaż. Mają jednak również pewne wady. W konstrukcjach, w których prawdopodobnie połączenie będzie wielokrotnie rozkręcane, lepszym wyborem są mocne śruby z nakrętkami. Śruby sprawdzą się też lepiej w sytuacji, gdy połączenie musi znosić naprawdę duże obciążenia. Blachowkręty występują w wielu rodzajach. Dostępne są między innymi modele nierdzewne, z uszczelkami, ze skrzydełkami rozwiercającymi miękki materiał i wiele innych typów. Zawsze warto poradzić się w hurtowni, jaki model sprawdzi się najlepiej przy planowanych przez nas pracach.