Jak wybrać odpowiednią podkładkę do śrub?
Różne sposoby przykręcania powierzchni sprawiają, że w sklepach można znaleźć mnóstwo śrubek i nakrętek. Elementem, który zapobiega luzowaniu jest podkładka. Tak zbudowane połączenia sprawdzają się m.in. w budownictwie, meblarstwie, przemyśle czy elektronice. Jak dobierać podkładki, aby łączone powierzchnie były odpowiednio zamocowane?
Zastosowanie podkładek
Wybranie odpowiednich śrub, nakrętek i podkładek zależne jest przede wszystkim od charakteru mocowania oraz sposobu łączenia danych elementów. Podkładki zazwyczaj umieszcza się między śrubą a materiałem oraz między nakrętką a materiałem. Mają one na celu właściwe rozłożenie nacisku i sił, które pojawiają się podczas łączenia powierzchni. Do tego stosuje się je w celu ochrony miękkiego podłoża przed zniszczeniami np. na plastiku lub płycie wiórowej. Podkładek używa się także po to, aby nie dopuścić do luzowania się połączenia. Działanie maszyny lub drgania wywoływane przez różne czynniki mogą doprowadzić do samoistnego rozkręcania się śrub. W niektórych połączeniach stosuje się podkładki sprężyste. Są one wąskie, przecięte i wygięte w taki sposób, by naprężać się podczas przykręcania. Natomiast zniwelowanie kąta w połączeniu śrubowym uzyskuje się za pomocą podkładek wyrównujących.
Budowa podkładek
Podkładki różnią się od siebie materiałem, kształtem i budową. Najlepiej jest wybierać taki sam materiał, z którego wykonana jest śruba. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, że jeden element złączny zardzewieje, a drugi nie. Oprócz podkładek stalowych są także cynkowane, pokryte mosiądzem lub hartowane do większych obciążeń. Wykonuje się je także z tworzyw sztucznych jak PCV czy poliamid. Są to tzw. podkładki miękkie, które służą do uszczelniania łączeń poprzez ochronę metalu przed wilgocią, która prowadzi do rdzewienia i kruszenia. W naszej hurtowni artykułów złącznych posiadamy pełną gamę podkładek do śrub niezbędnych przy prawie wszystkich pracach budowlanych i remontowych. Podkładki, tak samo jak śruby, muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością i wysoką jakością wykonania. Podczas zakupu, oprócz rodzaju podkładki i sposobu jej użycia trzeba także uwzględnić wielkość jej otworu, która musi odpowiadać grubości trzpienia śruby.