Po co stosuje się podkładki do śrub?
W połączeniach śrubowych, oprócz nakrętek, często stosuje się też podkładki do śrub. Może ona pełnić różne funkcje. Zazwyczaj ma celu odseparowanie nakrętki od materiału łączonego, co zapobiega rozluźnieniu połączenia. Podkładki pełnią również rolę ochronną i zabezpieczają materiał łączony przed uszkodzeniem. Dodatkowo zwiększają one powierzchnię nacisku połączenia na łączony materiał.
Rodzaje podkładek
Podkładki można podzielić na kilka typów, ze względu na ich przeznaczenie, kształt, czy materiał, z jakiego są zrobione. Pierwszą grupą są podkładki ochronne, zwane inaczej standardowymi. To jedne z najczęściej używanych podkładek, używanych do zabezpieczenia materiału łączonego od strony śruby lub nakrętki. Druga grupą są nakrętki zabezpieczające. Ich celem jest zapobieganie poluzowaniu się połączenia. Wśród nich popularne są podkładki zębate i sprężynujące. Te dwa typy blokują ruchomość nakrętki i śruby. Trzeci typ podkładek to podkładki uszczelniające. Ich celem jest ochrona połączeń, które mogą być wystawione na niekorzystny wpływ warunków pogodowych. Czwartą grupą są podkładki wyrównujące. Mają jedno zadanie: niwelować kąt wykonanego połączenia.
Na co zwrócić uwagę wybierając podkładki?
Główną zasadą używania łączeń śrubowych jest dobór materiałów z jednego tworzywa. Powinien on odpowiadać materiałom, które będziemy ze sobą łączyć. Każda dobra hurtownia doradzi nam odpowiedni model. Najczęściej spotykane podkładki do podkładki stalowe. Podkładki pokrywa się cynkiem lub mosiądzem. Modele hartowane są dedykowane łączeniom poddawanym dużym obciążeniom. Podkładki z poliamidu albo PCV świetnie sprawdzają się jako uszczelnienia, które chronią metalowe elementy przed rdzewieniem. Podkładki dobieramy również pod kątem ich wielkości i grubości. Podkładki są absolutnie niezbędne przy łączeniach, które będą poddawane wstrząsom lub drganiom. Połączenie śrubowe bez podkładki w takich przypadkach bardzo szybko się poluzuje, co w przypadku maszyn może okazać się niebezpieczne.