Rodzaje blachowkrętów
Blachowkręty to jeden z rodzajów wkrętów do metalu. Stosuje się je przede wszystkim do mocowania arkuszy blachy. Charakteryzują się stałą średnicą trzonu i wyraźnymi żłobieniami na całej długości. Czym różnią się od siebie poszczególne typy blachowkrętów? Wyjaśniamy w artykule.
Z jakich materiałów wykonuje się blachowkręty?
Zastosowanie blachowkrętów jest szerokie – wykorzystuje się je w wielu branżach, w tym budowlanej i motoryzacyjnej. Zazwyczaj używa się ich w konstrukcjach, które nie są narażone na duże obciążenia. Umożliwiają trwałe połączenie różnych elementów, zwykle metalowych. Materiałem, z którego najczęściej wykonuje się blachowkręty, jest stal – węglowa lub nierdzewna. Wkręty do metalu nierdzewne są odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć. Co ważne, blachowkręty mogą być dodatkowo zabezpieczone przed korozją w procesie cynkowania galwanicznego czy ogniowego.
Blachowkręty są ponadto zróżnicowane pod względem kształtu końcówek – dostępne są m.in. wkręty z zakończeniem ostrym, spiczastym czy złagodzonym. Specjalnym rodzajem są blachowkręty samowiercące, cechujące się końcówką przypominającą wiertło. Ich zaletą jest to, że nie wymagają uprzedniego nawiercania otworów.
Podział blachowkrętów ze względu na kształt łba
Kolejnego podziału blachowkrętów można dokonać z uwzględnieniem ich kształtu łba. Na tej podstawie wyróżniamy wkręty:
- z łbem sześciokątnym,
- z łbem stożkowym,
- z łbem walcowym,
- z łbem talerzykowym.
Warto również wspomnieć o blachowkrętach z podkładkami. Mogą być wykonane z gumy, aluminium, stali albo innych materiałów. Zadaniem podkładki jest uszczelnienie miejsca styku łączonych elementów. Oprócz tego dostępne są też specjalne blachowkręty ze skrzydełkami, które zaleca się stosować w przypadku miękkich tworzyw.