Tradycyjny sposób łączenia materiałów, czyli zastosowanie wkrętów
Wkręty to najpopularniejszy sposób łączenia materiałów zarówno podczas budowy domów, jak i w konstrukcji mebli, samochodów, zabawek i tysięcy innych przedmiotów użytkowych. Różnorodność zastosowań oznacza też wiele typów tych niewielkich, ale bardzo praktycznych detali.
Podział wkrętów pod względem zastosowania
Wkręty to bardzo bogata gama produktów, o czym można się przekonać w każdym sklepie narzędziowym lub metalowym, który je oferuje. Znane sieci marketów remontowo-budowlanych oferują dziesiątki rodzajów takich detali, a zwykły klient może mieć spory problem z wyborem.
Budowa wkrętu zawsze jest taka sama, bowiem składa się on z nagwintowanej nóżki i główki. Pomimo to jednak wkręty wykonuje się z rozmaitych metali, różnie wykańcza powierzchnię, stosuje inne wymiary gwintów i kształty główek. Podstawową cechą, która pozwala klasyfikować wkręty jest ich przeznaczenie. To podstawowe kryterium wyboru przy zakupie tych detali do konkretnych prac. Standardowo wyróżnia się trzy rodzaje wkrętów.
- Wkręty do drewna wyróżniają się rzadkim skokiem gwintu oraz jego znaczną głębokością, a w konsekwencji mniejszą grubością rdzenia. Długie wkręty mają gwint tylko na części trzonu, co zmniejsza moment obrotowy niezbędny do wkręcenia i ułatwia dociąganie łączonych elementów.
- Wkręty do metalu wyróżniają się regularnym, walcowatym trzonem i niższym skokiem gwintu.
- Wkręty do płyt kartonowo-gipsowych mają ostre zakończenie, a także łeb trąbkowy, który dobrze zagłębia się w płycie, ale nie powoduje jej przebijania. Dodatkowo wkręty tej grupy różnią się skokiem gwintu zależnie od tego, czy są przeznaczone do łączenia z drewnem czy ze stalą.
Inne cechy wkrętów
Podstawowa klasyfikacja wkrętów nie oznacza wcale, że mają one tylko trzy postacie. Różnorodność obejmuje zakończenia – od ostrych, samowkręcalnych modeli po te zakończone na płasko, które wymagają wcześniejszego wykonania otworu. Odmienne są też łby: płaskie, stożkowe, walcowe i talerzykowe. Jedne z nich wystają ponad łączone powierzchnie, inne płasko do nich przylegają. Wśród wystających łbów można też znaleźć sześciokątne.
Inną ważną cechą wkrętów jest nacięcie na łbie. Najpopularniejsze to nacięcia typu Philips (PH) lub Pozidriv (PZ). Poza tym stosuje się też wkręty z nacięciem sześciokątnym oraz gwiazdkowym.