Klucze płaskie, oczkowe, torx – niezastąpione narzędzia ręczne

Narzędzia ręczne można znaleźć w każdym domu i warsztacie. Są niezastąpione zarówno dla majsterkowiczów, jak i dla profesjonalistów. Ważną ich kategorią są klucze. Pozwalają na szybkie, sprawne odkręcanie i przykręcanie nakrętek, także w trudno dostępnych miejscach, do których nie sięga dłoń.

Klucze niezastąpione w każdej sytuacji

Grupa narzędzi ręcznych jest bardzo zróżnicowana, a bez względu na rodzaj są one niezbędne w wielu okolicznościach. W tej gamie produktów bogatą kategorię tworzą też klucze, zarówno te ogólnego stosowania, jak i wyspecjalizowane, dopasowane do konkretnych kształtów śrub.

O sile kluczy ręcznych przekonał się już niejeden domorosły majsterkowicz, który próbował odkręcić nakrętkę kranu lub rozmontować półkę. Często nieodkręcane przez wiele lat nakrętki są zasklepione, a poruszenie ich palcami wręcz niemożliwe. Klucze warsztatowe to uniwersalne narzędzia, które nie tylko rozwiążą problem upartych nakrętek, ale też dotrą w każde miejsce pomiędzy rurami czy w zakamarkach półek.

Wśród wielu wyspecjalizowanych narzędzi ręcznych te właśnie można znaleźć w podręcznym wyposażeniu każdego majsterkowicza i profesjonalisty, bez względu na jego profesję. Korzystają z nich właściciele samochodów, stolarze, mechanicy, hydraulicy, monterzy anten satelitarnych i kuchenek gazowych, a nawet rowerzyści.

Rodzaje kluczy warsztatowych

Uniwersalność kluczy warsztatowych nie oznacza, że są one identyczne. Ponieważ zależnie od rodzaju wykonywanej pracy korzysta się z innych rodzajów śrub i nakrętek, również kształty narzędzi oraz ich rozmiary są odmienne. Na rynku znajdziemy m.in. klucze:

 • płaskie,
 • płasko-oczkowe, dodatkowo dzielone na krótkie, długie, półotwarte i z grzechotką,
 • nasadowe,
 • dynamometryczne, do precyzyjnego dokręcania śrub z określoną siłą,
 • z grzechotką, do trudno dostępnych miejsc,
 • rurowe, do prac hydraulicznych,
 • imbusowe, do śrub z otworem zamiast główki,
 • torx, do otworów w kształcie gwiazdki,
 • fajkowe, o charakterystycznym, zagiętym kształcie,
 • hakowe, przeznaczone głównie do rur,
 • nastawne, do odkręcania śrub o różnych rozmiarach,

Do najpowszechniej stosowanych zalicza się klucze płaskie i płasko-oczkowe, natomiast rowerzyści na wyposażeniu posiadają zawsze zestaw imbusów. Najpopularniejsze rozmiary to: 8, 10, 11 oraz 13.

Gwoździarka – praktyczna alternatywa dla młotka

Przybijanie gwoździ tradycyjnym młotkiem to zadanie żmudne, wymagające wprawy i sporego nakładu siły. W warunkach domowych może się z nim zmierzyć każdy majsterkowicz, jednak kiedy pracę wykonuje się zawodowo, z pomocą przychodzi niezawodna gwoździarka pneumatyczna.

Charakterystyka gwoździarek

Podstawowym zadaniem gwoździarki jest szybkie i precyzyjne wbicie gwoździa w wyznaczone miejsce. Dzięki specjalnej konstrukcji i bardzo dużej sile dokonuje ona tego jednym ruchem, po naciśnięciu przycisku i zwolnieniu spustu. To praktyczne narzędzie może być przystosowane do wbijania bardzo długich i grubych gwoździ, wykorzystywanych np. przy łączeniu drewnianych elementów konstrukcji domów i dachów. Atutem wielu modeli gwoździarek jest możliwość regulowania położenia gwoździa. Przy odpowiednim ustawieniu jest on umieszczany w materiale pod określonym kątem lub na wskazanej głębokości. Łączniki do gwoździarek często mają specjalne wykończenie powierzchni, dzięki któremu znacznie łatwiej i szybciej wchodzą w materiał. Są one też mocowane w specjalnej taśmie umieszczanej w magazynku urządzenia. Szybkość strzałów gwoździarek pozwala im wbić nawet kilka sztuk gwoździ na sekundę.

Gwoździarki pneumatyczne i pozostałe

Jak w większości kategorii urządzeń, tak i tutaj można wyróżnić kilka typów gwoździarek. Poza parametrami wbijanych gwoździ różnią się one sposobem zasilania. W praktyce wyróżnia się:

Do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się modele pneumatyczne, które współpracują z odpowiednio dobranym kompresorem. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość stosowania w dowolnym miejscu, nawet z dala od urządzeń elektrycznych. Są też łatwe w transporcie, a ich minimalne ciśnienie robocze wynosi 4-5 Ba, co oznacza dużą siłę uderzenia bijaka. Najbardziej ekologiczne natomiast są gwoździarki akumulatorowe.

Istotnym elementem tych elektronarzędzi jest system spustowy. Gwoździarka to urządzenie, które niewłaściwie wykonane i użytkowane stwarza wysokie zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest właściwe zabezpieczenie, które uniemożliwi przypadkowe wystrzelenie gwoździa. Dostępne na rynku modele mogą mieć system spustowy, który gwarantuje precyzję oraz dotykowy – zapewniający szybkość wykonania pracy.

Gwint – najistotniejsza cecha każdej śruby

Gwint jest charakterystycznym wężowato ułożonym nacięciem, które biegnie dookoła rdzenia śruby. Od jego cech fizycznych zależy zarówno wytrzymałość elementu złącznego, jak i samego połączenia. Charakterystykę gwintu umożliwia podział na precyzyjnie wyznaczone części.

Z czego składa się gwint?                                                               

Osoby, które majsterkowaniem zajmują się hobbystycznie, rzadko wybierają śruby i wkręty, kierując się ich parametrami. Doświadczony stolarz czy mechanik również potrafi dobrać właściwe elementy złączne „na oko”, bez sprawdzania ich wymiarów w opisie. W przypadku dużych, złożonych konstrukcji konieczne jest już jednak staranne przeliczanie obciążeń i dopasowywanie każdego detalu, aby nie okazało się, że jedna śruba doprowadzi do ich zawalenia. Tego typu śruby gwintowane mają bardzo precyzyjny opis techniczny, który umożliwia dokonywanie wyliczeń i uwzględnianie takich elementów w projekcie konstrukcyjnym. Jakie wartości opisują gwint?

 • Średnica zewnętrzna – największa średnica śruby.
 • Średnica wewnętrzna – najmniejsza średnica gwintu.
 • Skok – przesunięcie osiowe wykonane przy jednym obrocie.
 • Kąt zarysu gwintu – kąt pomiędzy płaszczyznami dwóch sąsiadujących ze sobą zębów gwintu.
 • Wierzchołek zarysu – punkt położony na szczycie zęba gwintu.
 • Podziałka – odległość między punktami na wierzchołkach sąsiednich zębów.
 • Dno zarysu – punkt na samym dnie rowka gwintu.
 • Kąt pochylenia linii śrubowej – kąt pomiędzy linią poziomą a nachyloną płaszczyzną zęba.

Najważniejsze parametry gwintu

Wszystkie powyższe wartości decydują o wytrzymałości śruby, a zarazem o stabilności całego połączenia. W praktyce zazwyczaj stosuje się tylko dwa parametry – skok h oraz kąt pochylenia linii śrubowej g. Istotne jest też, czy gwint ma charakter lewo- czy prawoskrętny. Jednak w przypadku niektórych elementów, takich jak np. koło rowerowe, zastosowanie niewłaściwego gwintu powodowałoby odkręcanie się śruby w czasie pracy. Innym ważnym parametrem jest kształt – prostokątny, trójkątny, trapezowy lub okrągły oraz struktura, która może być podwójna lub pojedyncza. Gwinty są znormalizowane, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem wykonywać obliczeń, a wystarczy skorzystać z odpowiednich tabel.

Właściwości mechaniczne elementów złącznych

Elementy złączne to bardzo szeroka kategoria. Obejmuje detale, które służą łączeniu dwóch części materiałów. W budownictwie, technice i mechanice zalicza się do nich przede wszystkim: gwoździe, śruby i wkręty, ale są tam również agrafki, szpilki czy opaski zaciskowe. Detale te mają określoną wytrzymałość.

Złącze – niekoniecznie najsłabsze ogniwo

Popularne powiedzenie mówi, że łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. W przypadku konstrukcji budowlanych i technicznych mogą nim być właśnie złącza. W rzeczywistości nie jest to tak częste, jak mogłoby się wydawać.

Wiele osób z pewnością nieraz spotkało się z sytuacją, w której przedmiot rozpadał się na kawałki, a złącze pozostawało nietknięte. Dzieje się tak dlatego, że elementy złączne mają swoją własną wytrzymałość, która może różnić się od parametrów materiału.  To cecha niezwykle istotna podczas dobierania śrub i wkrętów do potrzeb konkretnej konstrukcji. Niewłaściwie dopasowane złączki będą miały skłonność do rozdzielania się i jednocześnie zakłócą stabilność konstrukcji lub spójność urządzenia. Nasza hurtownia artykułów złącznych oferuje produkty o różnym wskaźniku wytrzymałości, które sprawdzą się w łączeniu zarówno masywnych budowli, jak i drobnych przedmiotów.

Parametry wytrzymałościowe artykułów złącznych

Parametry wytrzymałościowe elementu złącznego decydują o tym, jakie obciążenia w określonym czasie wytrzyma dana konstrukcja. To od nich zależy, czy przewidywane normy zostaną spełnione, a złącze wytrzyma tak długo, jak przewidział producent. Stąd konieczność przeprowadzania specjalistycznych badań laboratoryjnych, które pozwalają ocenić jakość konkretnych produktów oraz ich zachowanie w określonych warunkach.

Czynniki, które decydują o wytrzymałości detalu, to między innymi:

 • materiał, z którego wykonano element złączny,
 • konstrukcja gwintu,

Wpływają one na wartość takich parametrów jak siła zrywająca i granica plastyczności. Łącznik nie może się złamać lub odkształcić pod wpływem przewidywanych obciążeń. W laboratoriach sprawdzana jest między innymi wytrzymałość na rozciąganie, twardość i udarność. Właściwości mechaniczne śrub określają normy DIN.